Wpływ zastosowania nowoczesnych rozwiązań informatycznych, zarządzanie energią oraz jej optymalizacja i monitoring w oczyszczalni ścieków – to tematy, które przedstawiciele Wodociągów Chrzanowskich poruszyli podczas ostatnich spotkań branży wodociągowej.
Wodociągi Chrzanowskie od kilku lat wdrażają nowoczesne rozwiązania, odpowiadając na potrzeby i wyzwania zmieniającej się branży wodno-kanalizacyjnej. Nie bez znaczenia są także generowane przy tej okazji oszczędności.
– Dzięki konsekwentnemu wdrażaniu rozwiązań takich jak np. SmartFlow dziś o wiele dokładniej jesteśmy w stanie zlokalizować ewentualne wycieki wody, co znacząco przyspiesza możliwość reakcji. I przynosi to konkretne efekty – straty wody przez ostatnie kilka lat zredukowaliśmy o niemal 50%, wyraźnie skrócił się także czas potrzebny na zlokalizowanie awarii
– wyjaśnia prezes Wodociągów Chrzanowskich Łukasz Brzózka, który o wpływie nowoczesnych rozwiązań informatycznych w naszej spółce mówił podczas XXVII edycji Hydroprezentacji, cenionego sympozjum branży wodno-kanalizacyjnej, które odbyło się na początku kwietnia.
Zarządzanie energią przynosi oszczędności
Spółka aktywnie optymalizuje także zarządzanie energią, konsekwentnie stawiając na wymianę energochłonnych urządzeń na nowoczesne o mniejszym współczynniku energochłonności, optymalizację procesów technologicznych, a także produkcję energii z własnych źródeł. Otrzymywana energia elektryczna oraz ciepło z funkcjonującej od kilkudziesięciu lat biogazowni na terenie Grupowej Oczyszczalni Ścieków w Chrzanowie, pozwalają na pełną samowystarczalność obiektu w tym zakresie.
– Z OZE korzystamy na każdej z czterech oczyszczalni ścieków oraz na sporej części obiektów infrastruktury wodociągowej, gdzie zamontowaliśmy panele fotowoltaiczne. Na modernizowanej oczyszczalni ścieków Libiąż „A” w najbliższych miesiącach planujemy także budowę dwóch niewielkich turbin wiatrowych, które przyczynią się do uzyskania samowystarczalności energetycznej tej oczyszczalni i jeszcze bardziej poprawią bilans energetyczny całej Spółki
– wylicza Szymon Wyrwik, dyrektor ds. innowacji i rozwoju Wodociągów Chrzanowskich, dodając, że na koniec zeszłego roku aż 28% prądu wykorzystywanego przez całe przedsiębiorstwo było produkowane na własnych obiektach, a Spółka docelowo dąży do pełnej samowystarczalności w tym zakresie.
To właśnie o skutecznym zarządzaniu energią elektryczną, a także przykładach optymalizacji i monitoringu zużycia prądu, mówił przedstawiciel naszej spółki podczas konferencji „Efektywność energetyczna oczyszczalni ścieków” organizowanej przez Gdańską Fundację Wody. Organizacja, świętująca 30-lecie swojej działalności, podczas spotkania przekazała także Wodociągom Chrzanowskim oficjalne podziękowania za wieloletnią współpracę i partnerstwo.


