Obieg wody od jej pozyskania, poprzez uzdatnianie i dostarczenie do domów, aż po procesy w oczyszczalni wpierane energią z OZE i powrót wody do natury – tę „wędrówkę” przedstawia graficznie ekologiczno-edukacyjny mural, który powstał na oczyszczalni ścieków Libiąż „A’.
To kolejne działanie o charakterze edukacyjnym realizowane przez Wodociągi Chrzanowskie. Mural będzie elementem eko-lekcji, które zaplanowane są m.in. na oczyszczalni ścieków w Libiążu.
– Poza ambitnym planem inwestycyjnym naszej Spółki, dużą uwagę przywiązujemy również do działań edukacyjnych. Chcemy jeszcze mocniej postawić na eko-edukację, zapraszając młodzież i dorosłych na nasze obiekty, by pokazać funkcjonowanie całej infrastruktury – wyjaśnia Łukasz Brzózka, prezes Wodociągów Chrzanowskich.
Ekologiczny mural powstał na budynku dawnego filtra pośpiesznego w ramach przeprowadzanej przez pracowników Wodociągów Chrzanowskich modernizacji oczyszczalni Libiąż „A”.
– W ramach przeprowadzanych prac m.in. wyburzyliśmy zbędne elementy betonowe dawnego osadnika Imhoffa. Jednocześnie odnowione zostały stalowe elementy remontowanego reaktora biologicznego SBR nr 4. Zdecydowaliśmy o niewyburzaniu budynku dawnego filtra, przeznaczając go na cele eko-edukacyjne – wyjaśnia Szymon Wyrwik, dyrektor ds. technicznych Wodociągów Chrzanowskich.
Mural wykonali Jakub Szymeczko i Damian Cybul. Artyści, pochodzący z Oświęcimia, są też autorami ostatecznego projektu, który ozdobił budynek. Co ciekawe, ekologiczny mural można podziwiać m.in. z okna pociągu, gdyż oczyszczalnia Libiąż „A” znajduje się w pobliżu linii kolejowej.