Stan wodomierza

Podaj stan przez internet

eBOK

Biuro Obsługi Klienta

Nasze ujęcia wody

Wodociągi Chrzanowskie czerpią wodę z kilku ujęć. Szczegółowe wyniki badań można znaleźć tutaj (zakładka Wyniki badań monitoringowych). Większość obszaru zasilana jest ze studni głębinowych, a pochodząca z nich woda spełnia wymagania bez konieczności uzdatniania chemicznego (jedynie woda z Żelatowej i Bolęcina podlega odżelazianiu i odmanganianiu). Czystość mikrobiologiczną utrzymujemy dzięki stałej dezynfekcji.

  1. Ujęcie wody „Lech”

Ujęcie wody „Lech” znajduje się w Trzebini na osiedlu Siersza. Woda pochodzi z poziomu wodonośnego obejmującego warstwy czwartorzędu i karbonu. Jest pobierana z sześciu studni, z których jedna zlokalizowana jest w dawnym szybie kopalni „Siersza”. Studnie mają wydajność od 30 do 90 m³ na godzinę.

Historia ujęcia sięga lat 60., kiedy to studnie zostały zbudowane, aby chronić przed napływem wód podczas budowy szybów kopalnianych. W 1975 roku uruchomiono pierwszą studnię, by zaspokoić potrzeby wodne gminy Trzebinia. Kolejne studnie oddano do użytku w następnych latach. Ujęcie „Lech” jest jednym z najważniejszych obiektów zarządzanych przez Wodociągi Chrzanowskie, dostarczając około jednej trzeciej całkowitej produkcji wody.

Woda z ujęcia „Lech” charakteryzuje się stabilnym składem chemicznym z dominującymi jonami wapnia, magnezu, siarczanów oraz wodorowęglanów. Ma średnią twardość i zawiera od 200 do 300 mg/l substancji rozpuszczonych, co świadczy o jej wysokiej jakości. Jest bezpieczna do spożycia bez potrzeby dodatkowego uzdatniania.

  1. Ujęcie wody „Żelatowa”

Ujęcie „Żelatowa” zlokalizowane jest w południowo-zachodniej części Chrzanowa, przy ulicy Borowcowej. Składa się z trzech studni głębinowych, które czerpią wodę ze skał węglanowych okresu triasu.

Historia ujęcia sięga lat 80., kiedy planowano je z myślą o zakładzie przemysłowym. Obecnie dostarcza wodę mieszkańcom Chrzanowa i Libiąża, pokrywa około jednej trzeciej zapotrzebowania na wodę w regionie.

Woda z ujęcia „Żelatowa” jest bogata w substancje mineralne, takie jak wapń, magnez i wodorowęglany, dzięki czemu ma lekko zasadowy odczyn i jest klasyfikowana jako twarda. Ze względu na podwyższoną zawartość żelaza i manganu, woda jest uzdatniana – napowietrzana, filtrowana i dezynfekowana przy użyciu podchlorynu sodu, zanim trafi do sieci wodociągowej.

  1. Ujęcie wody w Bolęcinie

Ujęcie w Bolęcinie, położone w gminie Trzebinia, pobiera wodę z warstw wodonośnych wieku czwartorzędowego, znajdujących się na głębokości 20-25 metrów. Eksploatowane są naprzemiennie pięć studni głębinowych, aby zapewnić ciągłe dostawy wody.
Woda z Bolęcina zawiera naturalnie podwyższone ilości żelaza i manganu, które są usuwane w procesie uzdatniania. Stacja uzdatniania wody, wybudowana w 1969 roku i zmodernizowana po 2000 roku, gwarantuje, że woda dostarczana do sieci spełnia wszystkie normy jakości i jest bezpieczna do spożycia.

  1. Ujęcie wód podziemnych w Płokach

Ujęcie w Płokach korzysta z naturalnych źródeł wód podziemnych, położonych na wysokości 380–390 m n.p.m. na terenie Lasów Państwowych. Ujęcie obejmuje dwa źródła, z których woda wypływa samoczynnie ze skał wapiennych i dolomitowych. Woda z samowypływód ujmowana jest do studni zbiorczych. Stąd woda odpływa w sposób grawitacyjny rurociągami stalowymi do zbiornika czerpalnego przy budynku pompowni.

Woda z tego ujęcia charakteryzuje się doskonałą jakością chemiczną i bakteriologiczną, a jej twardość, wynikająca z obecności wodorowęglanów, wapnia i magnezu, jest korzystna dla zdrowia. Zawiera od 380 do 500 mg/l rozpuszczonych substancji, a jej odczyn jest lekko zasadowy.

Woda ze źródeł dostarczana jest do mieszkańców miejscowości Płoki i Myślachowice. Roczny pobór z ujęcia wynosi ok. 80 tys. m3.

  1. Ujęcie wód podziemnych w Psarach

W miejscowości Psary Wodociągi Chrzanowskie zarządzają dwoma źródłami: „Bialny Dół” i „Buk”. Obecnie eksploatowane jest źródło „Bialny Dół”, zlokalizowane w pobliżu lasów. Woda pochodzi z triasowych skał wodonośnych, które są naturalnie zasilane przez opady.
Woda z tego źródła, bogata w wapń i magnez, cechuje się wysoką jakością i nie wymaga uzdatniania. Zawartość substancji rozpuszczonych waha się między 300 a 450 mg/l.

Źródło „Bialny Dół” zaopatruje w wodę mieszkańców miejscowości Psary, Karniowice, Dulowa oraz częściowo miejscowości Młoszowa. Roczny pobór wody z tego ujęcia wynosi ok 350 tys. m3.

  1. Ujęcie wody w Lgocie

Ujęcie w Lgocie jest głównym źródłem wody dla tej miejscowości, ze względu na jej położenie i brak rozbudowanej infrastruktury przesyłowej. Woda pochodzi z triasowych warstw wodonośnych na głębokości 60-100 metrów.

Woda jest naturalnie czysta, bogata w substancje mineralne i spełnia wszelkie normy jakości wody pitnej. Na terenie ujęcia znajdują się stacja uzdatniania oraz dwa zbiorniki wyrównawcze o pojemności 50 m³ każdy, które zapewniają stabilne dostawy wody.

  1. Ujęcie wody w Czyżówce

Ujęcie w Czyżówce to najnowsza inwestycja, oddana do użytku w sierpniu 2023 roku. Składa się z dwóch studni głębinowych: podstawowej i awaryjnej, eksploatowanych naprzemiennie.
Woda pochodzi z triasowych skał węglanowych, bogatych w wapń i magnez. Jej jakość jest bardzo wysoka, spełnia wszystkie wymogi wody pitnej i nie wymaga uzdatniania. Obecnie dostarczana jest mieszkańcom Czyżówki, z planami rozbudowy sieci wodociągowej w przyszłości.

Na terenie Chrzanowa woda może być mieszana z ujęć Żelatowa, Lech, Bolęcin i GPW. Pochodzenie wody w konkretnej części miasta zależy od aktualnych rozbiorów i rozkładu ciśnień w sieci.

UWAGA! Wdrażamy nową wersję serwisu. Prosimy o niekrzystanie z formularzy kontaktowych, w tym wysyłania stanu liczników.

Za wszelkie niedogodności przepraszamy