Stan wodomierza

Podaj stan przez internet

eBOK

Biuro Obsługi Klienta

Ekspert odpowiadał na pytania mieszkańców o biogazownię

Na terenie oczyszczalni ścieków Libiąż B ma powstać  biogazownia w pełni bezpieczna i jedna z najnowocześniejszych w Polsce – to główna konkluzja po spotkaniu zainteresowanych inwestycją mieszkańców Libiąża z prof. dr. hab. inż. Krzysztofem Janem Chmielowskim z Katedry Inżynierii Gazowniczej na AGH w Krakowie.

To było czwarte  spotkanie informacyjne w temacie planowanej przez Wodociągi ekologicznej inwestycji. Do strażnicy OSP Moczydło w piątkowe popołudnie przybyło kilkadziesiąt osób, w tym radni i burmistrz Libiąża Jacek Latko.

– Jako spółka należąca do samorządów stawiamy na przejrzystą i otwartą komunikację z mieszkańcami. Cykl spotkań informacyjnych, w tym jedno wyjazdowe, miały na celu przedstawić merytoryczne argumenty za powstaniem biogazowni na terenie naszej oczyszczalni. Jestem przekonany, że spotkanie z panem profesorem, autorytetem naukowym z zakresu gazownictwa, pozwoliło ostatecznie rozwiać wątpliwości części mieszkańców, którzy mieli wiele pytań

– podsumowuje Prezes Wodociągów Chrzanowskich Łukasz Brzózka.

Ważne bezpieczeństwo i technologia

W odpowiedzi na pytania mieszkańców, profesor Chmielowski podkreślał, że instalacja planowana na terenie libiąskiej oczyszczalni ścieków przy ul. Gromieckiej będzie w pełni bezpieczna dla środowiska zewnętrznego.

– Wstrząsy i tąpnięcia z ZG „Janina” nie stanowią zagrożenia dla tego typu instalacji, stosowana technologia wyklucza możliwość pęknięcia zbiorników fermentacyjnych pod wpływem drgań sejsmicznych. Warto pamiętać o tym, że sam metan jest gazem bezwonnym i bezbarwnym

– objaśniał ekspert z AGH. Podkreślono, że instalacja biogazowa działa już od 35 lat na terenie Grupowej Oczyszczalni Ścieków w Chrzanowie. Nigdy nie uległa awarii.

Wśród poruszanych tematów związanych z eksploatacją biogazowni, pojawił się także wątek ewentualnej niesprawności pochodni służącej do awaryjnego spalania gazu. Tu również profesor zapewnił, że nawet w przypadku tak mało prawdopodobnego zbiegu okoliczności, metan nie stanowi zagrożenia dla środowiska czy ludzi, jest niewyczuwalny.

Nie ma także zagrożenia emisją hałasu – kogeneratory będą pracować w wyciszonym kontenerze. Podobne rozwiązanie stosowane jest w chrzanowskiej oczyszczalni.

Biogazownia z korzyściami dla mieszkańców

Wodociągi Chrzanowskie w styczniu tego roku, na wniosek mieszkańców i radnych, zorganizowały wyjazd edukacyjny do miejscowości Suchy Las pod Poznaniem. Działa tam biogazownia podobna do tej, która ma powstać w Libiążu. Mieszkańcy na własne oczy mogli poznać stosowaną technologię, a także osobiście porozmawiać z osobami pracującymi przy instalacji. Sami mogli również przekonać się o braku oddziaływania biogazowni na środowisko zewnętrzne.

Z kolei podczas spotkania informacyjnego w sierpniu zeszłego roku, Wodociągi Chrzanowskie zadeklarowały podpisanie umowy społecznej z mieszkańcami, dotyczącej partycypacji spółki w oczekiwanych przez mieszkańców Moczydła inwestycjach infrastrukturalnych. Wodociągi deklarują ścisłą współpracę z urzędem miejskim w tym temacie. Samo spotkanie było także okazją do omówienia przez mieszkańców problemów z którymi boryka się okolica. Obecni na spotkaniu przedstawiciele władz gminy zadeklarowali wsparcie w rozwiązywaniu bolączek mieszkańców.

Przypomnijmy, że budowa nowoczesnej biogazowni wiąże się z wieloma korzyściami, które bezpośrednio odczują mieszkańcy Libiąża, ale również i dwóch innych gmin współtworzących Związek Międzygminny „Gospodarka Komunalna”: Chrzanów i Trzebinia. Powstanie inwestycji oznacza zwiększenie o ok. pół miliona złotych wpływów do budżetu Libiąża. Dodatkowo w mieście powstanie co najmniej kilkanaście nowych miejsc pracy na najnowocześniejszych urządzeniach w dziedzinie OZE. Wszyscy mieszkańcy skorzystają na stabilizacji cen odbioru odpadów z frakcji BIO, które gwarantuje biogazownia.  Mieszkańcy mają zyskać także dzięki osiągnięciu wymaganych ustawą wskaźników recyklingu, które pozwolą uniknąć naliczania kar, jakie mogłyby przełożyć się na ceny za odbiór odpadów.

O inwestycji:

Wodociągi Chrzanowskie oczekują na rozstrzygnięcie naboru przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Jeśli samorządowa spółka otrzyma dotację na budowę biogazowni, prace nad inwestycją mogą ruszyć już za kilka miesięcy w trybie „zaprojektuj i wybuduj”. Zgodnie ze wstępnym harmonogramem, budowa może rozpocząć się już w 2026 roku, a przekazanie do eksploatacji miałoby nastąpić do końca 2028 roku.

Przypomnijmy, że planowana biogazownia ma w całości zagospodarowywać bioodpady wytwarzane przez mieszkańców gmin Libiąż, Chrzanów i Trzebinia. To ok. 10 tys. ton rocznie. Dzięki w pełni hermetycznemu procesowi w technologii fermentacji suchej okresowej powstanie biogaz, a wytworzona z niego w specjalnym agregacie energia elektryczna i cieplna zostanie wykorzystana do zasilania i ocieplania obiektów Wodociągów Chrzanowskich.

Poznaj fakty o planowanej biogazowni – prezentacja w PDF

Elektroniczne Biuro Obsługi Klienta

Zgłoś awarię

UWAGA! Wdrażamy nową wersję serwisu. Prosimy o niekrzystanie z formularzy kontaktowych, w tym wysyłania stanu liczników.

Za wszelkie niedogodności przepraszamy