Ostatni etap uzgadniania projektu, szansa na dofinansowanie z tzw. „funduszy szwajcarskich” oraz możliwość kanalizacji kolejnych obszarów – to konkluzje ze spotkania z mieszkańcami Piły Kościeleckiej, które w poniedziałkowe popołudnie zorganizowały Wodociągi Chrzanowskie wspólnie z sołtyską tej miejscowości, Magdaleną Pagacz.
O możliwych wariantach oraz przyszłości projektu rozmawiano w budynku wiejskiego Domu Kultury w Pile Kościeleckiej. W spotkaniu wzięło udział blisko 50 mieszkańców.
– Jedynym możliwym w obecnej sytuacji rozwiązaniem jest przebieg infrastruktury kanalizacyjnej w dużej części w ciągu ścieżki rowerowej przy drodze powiatowej. To najmniej ingerująca we własność prywatną formuła, akceptowalna również przez Powiatowy Zarząd Dróg. Zobowiązaliśmy się przywrócić ścieżkę do odpowiedniego stanu oraz udzielić aż 10-letniej gwarancji na te prace
– wyjaśniał mieszkańcom prezes Wodociągów Chrzanowskich Łukasz Brzózka, prezentując wcześniej wszystkie rozważane opcje przebiegu kanalizacji.
Jednak i akceptowalny wariant niesie za sobą kolejne wyzwania związane z koniecznością przenosin kolidującej z projektem istniejącej sieci gazowej. Jej nowy przebieg również wiąże się z ingerencją w działki prywatne lub drogę powiatową. Wodociągi przygotowały propozycję projektową. Obecni na spotkaniu członek zarządu powiatu Andrzej Uryga oraz dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg Grzegorz Żuradzki zadeklarowali niezwłoczną analizę projektu.
– Proszę przedstawicieli władz Powiatu o jak najszybsze odniesienie się do tej propozycji Wodociągów
– podsumowywał tę część spotkania burmistrz Trzebini Jarosław Okoczuk, ciesząc się, że po wieloletnich pracach, sprawa projektu zmierza do finału.
Będzie projekt, i co dalej?
Przygotowanie projektu oraz wszelkiej niezbędnej dokumentacji (Wodociągi Chrzanowskie równocześnie przeprowadzają procedurę administracyjną) to pierwszy etap działań zmierzających do skanalizowania Piły Kościeleckiej. Kolejnym wyzwaniem jest pozyskanie dofinansowania na budowę sieci.
– 8 stycznia Gmina Chrzanów zawarła, wspólnie ze Związkiem Międzygminnym „Gospodarka Komunalna” i Wodociągami Chrzanowskimi, porozumienie ws. aplikacji o dofinansowanie w ramach Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy na realizację projektu budowy kanalizacji
– informował prezes Brzózka, podkreślając, że tego typu inwestycja może zostać zrealizowana wyłącznie dzięki pozyskaniu zewnętrznego dofinansowania.
O szansie kanalizacji dalszej części Piły Kościeleckiej oraz innych obszarów, w tym tzw. „osiedla Chechło Południe” na terenie Chrzanowa dopytywała sołtyska oraz mieszkańcy.
– Budowa kanalizacji wzdłuż ulic Topolowej i Chrzanowskiej umożliwiłaby w przyszłości skanalizowanie kolejnych obszarów Piły Kościeleckiej, a także Bolęcina i terenu tzw. Chechło Południe w gminie Chrzanów. Warto jednak pamiętać, że wszelkie programy środowiskowe wspierające finansowo budowę kanalizacji opierają się na kryterium tzw. “wskaźnika koncentracji”, tj. 120 os./km budowanej kanalizacji, czyli przeliczania liczby mieszkańców możliwych do podpięcia do sieci na jeden kilometr kanalizacji. Osiągnięcie wymaganego współczynnika często jest koniecznym by starać się o dofinansowanie inwestycji. To również wyzwanie, o którym powinniśmy w przyszłości porozmawiać z mieszkańcami i Gminami. Jedno jest pewne, aby rozważać dalsze kanalizowanie obszarów Piły Kościeleckiej koniecznym jest budowa wspomnianego głównego kolektora kanalizacyjnego, bez tej inwestycji mowa o dalszym kanalizowaniu tej części gminy Trzebinia będzie niemożliwa do zrealizowania.
– wyjaśniał Szymon Wyrwik, dyrektor ds. innowacji i rozwoju Wodociągów Chrzanowskich.
Informacje o projekcie:
Projektowana sieć kanalizacyjna ma przebiegać przez tereny Gminy Chrzanów (2,1 km) i Gminy Trzebinia (1,6 km). Według prognoz, umożliwi przyłączenie do sieci blisko 400 mieszkańców przy zakładanych blisko 100 przyłączach. Budowa głównej nitki kanalizacji w dalszych etapach umożliwi przyłączenie do niej kolejnych domostw w rozbudowującym się obszarze Piły Kościeleckiej oraz przygranicznych terenów gminy Chrzanów.