Jesień to dobry czas na odpowiednie zabezpieczenie wodomierzy oraz instalacji przed zbliżającą się zimą. Jest to o tyle istotne, że zaniedbanie może prowadzić do awarii czy zniszczenia wodomierza, a w takiej sytuacji koszt naprawy ponosi jego właściciel.
Najbardziej wrażliwe na działanie niskich temperatur są wodomierze główne oraz wodomierze z odczytem radiowym i to właśnie one zostają najczęściej uszkodzone. Co może się stać jeśli nie zostaną odpowiednio zabezpieczone przed niskimi temperaturami? Woda znajdująca się w przewodach z dużym prawdopodobieństwem zamarznie, co może spowodować zniszczenie wodomierza lub/i doprowadzić do zalania. Poza wodomierzami powinniśmy zadbać również o same przyłącza i wewnętrzną instalację budynku. Należy pamiętać, że temperatura w pomieszczeniu, w którym znajduje się wodomierz, nie powinna spadać poniżej 4 stopni Celsjusza.
Sam wodomierz oraz przewody i armaturę przed i za wodomierzem ochronimy stosując izolację cieplną. Licznik można osłonić styropianem, matą izolacyjną lub wełną mineralną, a w przypadku rur skuteczne będą pianki termoizolacyjne.
Zadbaj również o instalację na zewnątrz
Pamiętajmy również o ociepleniu przewodów przechodzących w nieocieplonych miejscach budynku oraz o elementach instalacji wykorzystywanych jedynie w miesiącach letnich (np. do podlewania roślin). Należy je odwodnić – zwłaszcza wodomierz–podlicznik oraz zamknąć zawory odcinające instalację. Z kolei studzienki wodomierzowe powinniśmy wyczyścić, usunąć z nich wodę i zwrócić uwagę, czy ich pokrywy nie są uszkodzone.
Jeśli mimo wszystko dojdzie do awarii, zamarznięcia i uszkodzenia wodomierza, prosimy o kontakt pod nr tel. 32 623 25 55 lub pod bezpłatnym numerem alarmowym 994.